Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Sunt arătate rezultatele de la 11 la 20 din 21

Subiect: Strategii: Defensiva (topic deschis pentru discutii)

Sătean sorinix_xxl's Avatar
    Data înregistrării
    03.05.2008

Implicit

Cropuri, armata offence\defence.
    Toti avem vise :)

dany0101's Avatar
    Data înregistrării
    24.08.2008
    Locație
    oradea

Implicit

eu as face numai armata off cand vad pe cineva ca ma atca trimit armata din sat golesc hambarele iar dupa cese termina atacul il atac in asa fel incat sa il prind cu armata in sat si io distrug

Filozof Mag's Avatar
    Data înregistrării
    29.12.2007
    Locație
    Cu bata la un meci de sah

Talking

Citat În prealabil postat de dany0101 Vizualizare mesaj
    eu as face numai armata off cand vad pe cineva ca ma atca trimit armata din sat golesc hambarele iar dupa cese termina atacul il atac in asa fel incat sa il prind cu armata in sat si io distrug
    mda... goleste tu sute de mii de resurse in cateva zeci/sute de minute :)

Armata off si tre' sa vrajesti colegii de alianta de pe langa tine sa se bage pe defence :)

Negustor St3ak fuN's Avatar
    Data înregistrării
    09.08.2008
    Locație
    .?

Implicit

Citat În prealabil postat de dany0101 Vizualizare mesaj
    si daca ala te ataca cu catapulte???poate iti dristruge adunarea.....cazarma si primaria...si dupa aia...te ataca in prostie:D...ca doar daca iti distruge adunarea si tu ai trupele pe o oaza de a ta cum le mai chemi inapoi ???:))

lupu666

Implicit

Dupa atatea servare pe care am jucat 6 mai exact am facut o multime de greseli dar ce sa faci nimeni nu a devenit invatat peste noapte :

1. tactica armata pe un servar normal:
    dupa parerea mea pe un servar normal dupa ce te inregistrezi sa te uiti daca ai vreun croop pe langa tn de preferinta de 9 ( pentru jucatorii care nu baga aur) trebuie sa stai incontinuu online si sa transferi resurse nu merita sa-l faci capitala deoarece faci maxim 20k de armata daca il faci capitala , urmatorul sat e sa iei un croop de 15 asta sa fie al 4-5 sat deoarece mai ai nevoie si de sate suport pe croopul de 9 e indicat sa faci armata deff si pe cel de 15 ( care il transformi capitala) sa faci armata off, pe satele suport e bine sa faci armata deff cate 1000-1500 trupe...si era sa uit satele nu trebuie facute la nimeriala de preferinta e bn sa aibe oaze de hrana cu 50 la suta bonus
    2.tactica de armata pe un servar speed:
    cat de repede e bine sa iei un croop de 15 indiferent ca bagi aur sau nu cu siguranta vor fi o gramada de oameni cu experienta pe langa tn care vor croopul de asta trebuie sa urci rpd campurile de resurse la niv 4-5 daca esti barbar in cateva zile o sa poti upgrada si vila nivel 10 faci colonistii , construiesti satul pe croopul de 15 pe croop faci palat pentru a face capetanii al 3-lea sat nu trebuie sa-l fondezi e mai bn sa incepi sa cuceresti mai ales k pe croopul de 15 faci armata de atac in primele 1-2 saptamani e bn sa faci executori de preferinta sa ai 3-4 k mai departe trebuie sa farmezi la greu si sa cuceresti sate iar la sfarsit de servar sa te aliezi cu mai multi jucatori experimentati sa sa incercati sa cuceriti satul natar ...era sa uit nu e prea bine sa iei multe croopuri nu ai timp sa le dezvolti daca nu bagi aur e bn sa iei 2 croopuri de 15 pe unu sa faci armata deff si pe unu armata off
    scz greselile gramaticale si dezacordurile e tarziu 11 noapte (:|
    Ultima modificare efectuată de lupu666; 14.09.2008 la 22:56:35.

Meșteșugar RedSkin's Avatar
    Data înregistrării
    26.06.2007
    Locație
    ComX

Implicit

Pentru ca se vrea un tutorial la "Coltul incepatorului" poate cineva ar trebui sa vorbeasca si despre intercalari la atacurile cu catapulte, etc. Nu doar indicatii de genul "luati repede crop de 15"

Parerea mea este ca apararea o faci intotdeauna cu aliatii (de regula e bine sa te poti baza pe vecinii apropiati). Apararea ideala e intradevar o combinatie pretorieni/lancieri care permite un consum de crop rezonabil.
    In acest sens nu va repeziti, daca jucati cu barbarii sa atacati toti vecinii daci si romani, mai ales pe cei care par sa aiba potential de dezvoltare. E un joc de echipa.

Conturile mari sunt oricum greu de aparat, chiar si cu sprijin din vecini, in cazul in care ai dusmani din aliante puternice. Foarte putin probabil sa poti strange (si intretine) suficiente trupe defensive pe satele secundare daca esti atacat in haita pe toate satele de un grup de jucatori care lanseaza atacurile de pe capitale (sau de pe cropere de atac).

Este de preferat ca fiecare sat sa dispuna de doua granare pentru situatiile de asediu.
    Deasemenea, in cazul in care un sat este catapultat, reconstructia se realizeaza mai repede daca scapa un hambar de catapulte.
    Merita demolate armurierul, academia, fieraria dupa ce s-au facut cercetarile necesare si construite hambare/granare.
    Ultima modificare efectuată de RedSkin; 15.09.2008 la 00:54:02.
    DIO com5, ex coplayer on 7keys (comX), ex Iapa Neagra (Spartans) first S4.ro, ex Ozzy (L.Farms*) first speed.ro

exEchipa Bristena's Avatar
    Data înregistrării
    22.11.2007
    Locație
    Timisoara / Berlin

Implicit

Citat În prealabil postat de RedSkin Vizualizare mesaj
    Pentru ca se vrea un tutorial la "Coltul incepatorului" poate cineva ar trebui sa vorbeasca si despre intercalari la atacurile cu catapulte, etc.
    Am scris putin si despre intercalari, la capitolul dedicat cuceririi satelor. Avand, insa, in vedere ca e un tutorial pentru incepatori, m-am gandit ca nu e cazul sa intram prea mult in detalii.
    Daca cineva doreste sa scrie aici despre tot felul de tactici, e binevenit!
    Din iunie 2011, nu mai fac parte din echipa Travian. Va rog sa nu imi trimiteti mesaje private cu intrebari despre joc. Adresati-va membrilor echipei Travian.

Artizan
    Data înregistrării
    27.12.2006
    Locație
    Cluj Napoca

Implicit

[QUOTE=RedSkin;140707]Pentru ca se vrea un tutorial la "Coltul incepatorului" poate cineva ar trebui sa vorbeasca si despre intercalari la atacurile cu catapulte, etc.[QUOTE]

Corect .... in cazul in care nu ai armata sau nu ai posibilitatea de a aduna armata suficienta pe sat cel mai bine e sa eviti primul atac si sa trimiti defence dupa el ... in acest fel scapi cu pagube minore , doar din primul atac ... in cele 4 servere pe care am jucat pina acum ( toate normale) am obesrvat ca majoritatea celor care ataca trimit grosul armatei la primul atac ... nu e o regula , am intalnit si jucatori care fie imparteau armata intre 2 atacuri de clean si restul de catapultare, dar pe S1 tin minte ca am intalnit un jucator care trimitea 3 fake si pe urma trimitea grosul armatei si pe urma inca 6 atacuri , in total 10 , dar a fost singurul ... desigur aceasta strategie presupune sa fi online cand trebuie si sa iti mearga netul bine ... cand ai mai multe atacuri in aceeasi secunda e foarte greu sa intercalezi la fix si din aceasta cauza e bine sa ai mai multe sate de unde sa incerci :)
    Si e foarte greu sa te aperi de unul singur .... am citit mai sus ca sunt unii care se apara singuri . e o utopie sa crezi asta .... chiar daca armata ta numara 10-15k defence , ce faci daca te ataca 3-4 playeri care au fiecare cate 15k infanterie si 4-5k calareti ? omori cate ceva din fiecare dar ramai descoperit complet si pe urma devii ferma ... asa ca e bine sa joci in echipa , sa ajuti pe altii cand au nevoie pt ca nu stii niciodata cand o sa ai nevoie de ajutor si tu la randul tau :)
    Ultima modificare efectuată de claus68; 15.09.2008 la 10:53:49.

Negustor
    Data înregistrării
    23.09.2008
    Locație
    Oradea

Implicit

Cum fac eu:
    Sunt offender, si pe satul cu offensiva, evident va fi doar ofensiva. Pe langa asta o sa am in prima faza un sat de infaterie, unul de cavalerie [si unul de spioni]. fiecare va fi specializat pe tipul de unitate, si ii vor face cercetarile necesare la armurier [in satul de infeterie fac doar armurierul la infanterie, si asa mai departe]. In aceste sate o sa produc cam cat deff consider eu ca as avea nevoie in situatii limita [2-3 intercalari etc] chiar daca satul trece pe upkeep negativ, o sa aduc hrana din afara. Pe urma, cand mai evoluez, dublez numarul satelor de deff [satul de spioni va ramane doar unu].
    In general imi recrutez dintre cei din jurul meu defenderi personali pe care sa ma pot baza la nevoie intr-un timp extrem de scurt.
    Cans situatia se inroseste, si apar luptele intre cadrane, cand numarul satelor trece de 20, incep sa produc infanterie de aparare pe alte 5-10 sate: cam 500-800 trupe, care se fac in 3-4 zile. fara upgrade-uri la armurerie [poate doar primele levele]. De trupele astea ma folosesc la intercalari cand am zeci de atacuri pe mine pt ca, fiind pe mai multe sate, vorbim si de timpi diferiti cand trebuie sa fac intercalarea.
    Tot defful personal il voi folosi fie pt a-mi ajuta colegii, fie sa pt intercalari. Niciodata nu o sa ma apar de unul singur.

cangri

Implicit a

am si eu un timp care cum sa zic m-a transformat in ferma adica ma ataca la fiecare 2 ore deci nu am timp sa construiesc mai nimik.
    se as pute face in acest caz??

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Subiecte asemănătoare

1. Strategii
    Postat de MARIUS 96 în forumul Intrebari Travian
    Răspunsuri: 6
    Ultimul mesaj: 05.04.2010, 21:46:35
  2. Strategii
    Postat de serbanik în forumul Intrebari Travian
    Răspunsuri: 8
    Ultimul mesaj: 24.05.2009, 21:27:53
  3. :: avansat :: Strategii: Armata la nivel avansat (topic deschis pentru discutii)
    Postat de Bristena în forumul Colțul începătorului
    Răspunsuri: 7
    Ultimul mesaj: 16.10.2008, 16:44:34
  4. :: avansat :: Strategii: Natarii si Minunea lumii (topic deschis pentru discutii)
    Răspunsuri: 5
    Ultimul mesaj: 11.10.2008, 19:16:42
  5. :: avansat :: Strategii: Cucerirea satelor (topic deschis pentru discutii)
    Răspunsuri: 14
    Ultimul mesaj: 11.10.2008, 19:10:00

Reguli de postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți posta răspunsuri
  • Nu poți posta atașamente
  • Nu-ți poți edita mesajele
  •