Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Sunt arătate rezultatele de la 1 la 10 din 21

Subiect: Strategii: Defensiva (topic deschis pentru discutii)

exEchipa Bristena's Avatar
    Data înregistrării
    22.11.2007
    Locație
    Timisoara / Berlin

Implicit Strategii: Defensiva (topic deschis pentru discutii)

Faci numai armata ofensiva si, cand te ataca cineva, ceri intariri de la colegi? Faci numai armata de aparare? Si daca da: infanterie, cavalerie? In ce proportii?

Dragi jucatori,

acest topic ramane deschis pentru discutii, astfel incat toti cei care au anumite strategii pentru a se apara vor putea posta aici strategiile respective.

Va rog frumos sa nu postati spam, comentarii obraznice, care sa provoace cearta (daca nu va convine strategia unuia, nu trebuie sa o adoptati....) si nici insulte.
    Ultima modificare efectuată de Bristena; 14.09.2008 la 17:52:58.
    Din iunie 2011, nu mai fac parte din echipa Travian. Va rog sa nu imi trimiteti mesaje private cu intrebari despre joc. Adresati-va membrilor echipei Travian.

XeNoSaGa

Implicit

Citat În prealabil postat de Bristena Vizualizare mesaj
    Faci numai armata ofensiva si, cand te ataca cineva, ceri intariri de la colegi? Faci numai armata de aparare? Si daca da: infanterie, cavalerie? In ce proportii?

Dragi jucatori,

acest topic ramane deschis pentru discutii, astfel incat toti cei care au anumite strategii de a face armata vor putea posta aici strategiile respective.

Va rog frumos sa nu postati spam, comentarii obraznice, care sa provoace cearta (daca nu va convine strategia unuia, nu trebuie sa o adoptati....) si nici insulte.
    eu imi iau frumos un cropper, il fac mare si frumos, il fac capitala si fac numai off, si pe satele secundare fac numai deff, ajunge cam 1000 de pretorieni de sat si le fac nivel 20 la armurier si nu am niciodata probleme :D

al3cx

Implicit

Citat În prealabil postat de XeNoSaGa Vizualizare mesaj
    eu imi iau frumos un cropper, il fac mare si frumos, il fac capitala si fac numai off, si pe satele secundare fac numai deff, ajunge cam 1000 de pretorieni de sat si le fac nivel 20 la armurier si nu am niciodata probleme :D
    sunt de acord cu tine

acesta cred k este cel mai bun stil de jok

Fermier Aspirin's Avatar
    Data înregistrării
    25.06.2008

Implicit

Bun...asta e strategia ta, dar o alianta nu poate sa se descurce daca are numai jucatori ofensivi....trebuie sa existe si playeri care sa antreneze numai trupe defensive (cateva zeci de mii de trupe de fensive).

Eu zic k cea mai buna proportie e: 20% jucatori ofensivi, 80% jucatori defensivi.
    [URL="http://www.travian.ro/?uc=ro3_2063"][B][U][I][COLOR="Red"][SIZE="4"]>>>Click aici daca vrei sa te inregistrezi pe noul server TRAVIAN S7<<<[/SIZE][/COLOR][/I][/U][/B][/URL]

Data înregistrării
    21.12.2007

Implicit

me too...numai ca eu fac cate 4-5k deffence pe satele secundare...si astfel nici nu prea am nevoie de ajutorul aliantei daca sunt atacat

Negustor Waffen.SS's Avatar
    Data înregistrării
    16.04.2007

Implicit

Citat În prealabil postat de al3cx Vizualizare mesaj
    sunt de acord cu tine

acesta cred k este cel mai bun stil de jok

Invatati de la profesori :D faceti cont de barbar fondati satul 2 in pustiu ""foarte departe de restul lumii"" BAGATI FOARTE MULT GOLD sau va Descurcati voi in fel si chip ca "baietii destepti " dezvoltati-va acolo armata pe crooper pana la jumatatea serv si pe toate satele care le aveti faceti numai si numai ofensiva pe absolut toate satele , duceti adunarea la lvl 20 pe toate satele :D ""uneori vi se pare ca cer imposibilul"" bagati pe langa armata si catas mai va chinuiti putin si faceti si arena 10 macar pe sate si DA-TI in inamici si la 100 de ore distanta ... Toate satele voastre sa poarte un singur NUME pentru diversiune . Bun acum a trecut jumatatea din timpul petrecut pe serv ... aveti deja 11 - 17 20 de sate faceti pe un sat alaturat croopului vostru cazarma extinsa grajd extins unde ve-ti face ff multe trupe de atac si catapulte . Atelierul sa mearga non stop la fel toate cazarmele si grajdurile .. fie extinse fie normale. Deja este posibil sa fie jucatori care abia au inceput travianul pe serv unde jucati voi de 6 luni ,acestia au deja sat 2 3 5 ... sa nu va plictisiti mai le luati din sate ca oricum sunt mititei .. si le tine degeaba ...Am uitat sa va zic trupele care le faceti pe satul Extins adika acolo unde aveti cazarma extinsa si grajd extins le garati pe oazele afernete croopului..nu este o regula este un sfat . Mai departe va descurcati deja sunteti considerati experti in ale travianului daca ati facut ce v-am sfatuit eu ...

PS fara suportul aliantei nu prea poti face ce am spus eu mai sus , ma refer la defensiva .. Cea ce v-am prezentat este numai si numai ptr un cont Ofensiv facut spacial pentru ""Distruge TOT " .

!!!completare !!!

In clipa in care aveti catapulte pe 10 sate din 15 si armata aferneta atacului .. Nu dati in capitala inamicului DESFINTATII toate satele secundare da-ti numai pe lanurile de grau primarie hambar targ granar si il bagati in DEATH CROOP pe satele secundare !! SA ramana numai cu capitala :D
    Ultima modificare efectuată de Waffen.SS; 14.09.2008 la 18:32:35.

Fermier amynutza20's Avatar
    Data înregistrării
    07.09.2008

Implicit

Citat În prealabil postat de Waffen.SS Vizualizare mesaj
    Invatati de la profesori :D faceti cont de barbar fondati satul 2 in pustiu ""foarte departe de restul lumii"" BAGATI FOARTE MULT GOLD sau va Descurcati voi in fel si chip ca "baietii destepti " dezvoltati-va acolo armata pe crooper pana la jumatatea serv si pe toate satele care le aveti faceti numai si numai ofensiva pe absolut toate satele , duceti adunarea la lvl 20 pe toate satele :D ""uneori vi se pare ca cer imposibilul"" bagati pe langa armata si catas mai va chinuiti putin si faceti si arena 10 macar pe sate si DA-TI in inamici si la 100 de ore distanta ... Toate satele voastre sa poarte un singur NUME pentru diversiune . Bun acum a trecut jumatatea din timpul petrecut pe serv ... aveti deja 11 - 17 20 de sate faceti pe un sat alaturat croopului vostru cazarma extinsa grajd extins unde ve-ti face ff multe trupe de atac si catapulte . Atelierul sa mearga non stop la fel toate cazarmele si grajdurile .. fie extinse fie normale. Deja este posibil sa fie jucatori care abia au inceput travianul pe serv unde jucati voi de 6 luni ,acestia au deja sat 2 3 5 ... sa nu va plictisiti mai le luati din sate ca oricum sunt mititei .. si le tine degeaba ...Am uitat sa va zic trupele care le faceti pe satul Extins adika acolo unde aveti cazarma extinsa si grajd extins le garati pe oazele afernete croopului..nu este o regula este un sfat . Mai departe va descurcati deja sunteti considerati experti in ale travianului daca ati facut ce v-am sfatuit eu ...

PS fara suportul aliantei nu prea poti face ce am spus eu mai sus , ma refer la defensiva .. Cea ce v-am prezentat este numai si numai ptr un cont Ofensiv facut spacial pentru ""Distruge TOT " .

Ceva de genul linkului de mai jos .

The body is nothing, The soul is everything.

Fara reclame, te rog!
    Bristena

oky interesante instructiuni ...dar in cate luni poti sa faci asta?
    .....

Negustor Waffen.SS's Avatar
    Data înregistrării
    16.04.2007

Implicit

Citat În prealabil postat de amynutza20 Vizualizare mesaj
    oky interesante instructiuni ...dar in cate luni poti sa faci asta?

cam in 6 luni

Dizzy88's Avatar
    Data înregistrării
    20.02.2008
    Locație
    bucuresti - focsani

Implicit

permiteti-i maestrului
    e vorba de aparare, iar pentru asta sunt necesare doar 2 rase: romanii (pretorieni) si barbarii (lancieri)
    pentru a avea eficienta in aparare trebuie sa folosim tool-ul acesta; in cazul acesta vedem cea mai lenta unitate
    1. daca ataca doar cu cavalerie, folosim lancierii (daca nu suntem barbar, cerem ajutor unui aliat din preajma)
    2. daca unitatea cea mai lenta e exe/pedestru'/imperianul folosim si pretorieni si lancieri (recomandat proportie 2:1)
    3. daca cea mai lenta unitate e catapulta... dati alarma in alianta ;) (asta daca nu cumva e fake... experienta isi spune cuvantul)

totul se reduce la eficienta... cum omori cu un fulger 11 maciucari, cum te aperi impotriva cavaleriei cu lancierii si doar atat... etc

exista si o anomalie in travian... rezultatul cand atacam 10 maciucari cu 2 fulgeri si rezultatul cand atacam 10 maciucari cu 2 fulgeri si 3 pedestri de exemplu (bagati la simulator si vedeti rezultatul)

in atac, punctele de la cavalerie se aduna cu cele de la infanterie, dar in aparare se face o "medie" in functie de proportionalitatea atacului infaterie-cavalerie/crop (berbecii si catas sunt considerate infanterie)

sper ca m-am facut inteles :)
    edit: spionajul e CRUCIAL

Copyright Dizzy88
    Ultima modificare efectuată de Dizzy88; 14.09.2008 la 18:33:13.
    In memoria bunicului meu
    11.03.1919 - 11.10.2008

Filozof Mag's Avatar
    Data înregistrării
    29.12.2007
    Locație
    Cu bata la un meci de sah

Talking

Cel mai bine faci primele sate cropuri , farmezi , ingrasi armata si o duci bine tot serverul .

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte asemănătoare

1. Strategii
    Postat de MARIUS 96 în forumul Intrebari Travian
    Răspunsuri: 6
    Ultimul mesaj: 05.04.2010, 22:46:35
  2. Strategii
    Postat de serbanik în forumul Intrebari Travian
    Răspunsuri: 8
    Ultimul mesaj: 24.05.2009, 22:27:53
  3. :: avansat :: Strategii: Armata la nivel avansat (topic deschis pentru discutii)
    Postat de Bristena în forumul Colțul începătorului
    Răspunsuri: 7
    Ultimul mesaj: 16.10.2008, 17:44:34
  4. :: avansat :: Strategii: Natarii si Minunea lumii (topic deschis pentru discutii)
    Răspunsuri: 5
    Ultimul mesaj: 11.10.2008, 20:16:42
  5. :: avansat :: Strategii: Cucerirea satelor (topic deschis pentru discutii)
    Răspunsuri: 14
    Ultimul mesaj: 11.10.2008, 20:10:00

Reguli de postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți posta răspunsuri
  • Nu poți posta atașamente
  • Nu-ți poți edita mesajele
  •