După cum spuneam în acest tutorial, revin acum pentru a acoperi cea mai mare parte, spun eu, din strategiile de apărare împotriva atacurilor cu catapulte.

Din nou, vă rog să vă familiarizați cu termenii și să aflați răspunsul la eventualele întrebări citind help.travian.ro și Colțul începătorului.

OK! Mă uit pe satul meu când la un moment dat văd ca încep să apară atacuri, unu după altul, muulte. Ce fac? Mă panichez și dau MM-uri în alianță si pe messenger să cer defensivă? Nu ..

În primul și în primul rând trebuie să ne dăm seama dacă suntem atacați cu catapulte sau nu. Cum? Eu personal folosesc acest site, vă explic mai jos ce și unde scrieți.

Pasul 1.

• La „Origin” scriem coordonatele satului ce ne atacă
  • La „Target” trecem coordonatele satului nostru, cel atacat.

Pasul 2.

• Scrieți 1 dacă jucați pe server normal sau 2 dacă jucați pe server speed.

Pasul 3.

• Clik „Calculate”

Obținem niște informații ca cele de mai sus. Astfel știm cât face pe drum, o armata în care cea mai lentă unitate este una din acea listă.

NOTA:

1. La Tournament square (Arena) putem încerca să calculăm și alți timpi, acolo se va introduce nivelul Arenei, cea a atacatorului (trebuie să ghicim). Dacă jocul este ceva mai avansat iar satul de pe care ești atacat are o populație maricică (peste 850) poți presupune că este și satul unde își ține armata deci are și arenă, dacă în schimb primești atacuri de pe un sat de 500 populație este puțin probabil ca atacatorul să vină cu o armată mare sau să aibe arenă.
  2. Nu este o metodă exactă însă îți poți face o idee dacă ești atacat cu catapulte sau nu.

Ok, să depășim momentul și să presupunem de dragul tutorialului că ești atacat cu catapulte. Ce faci?

Ai două opțiuni.

1. Dacă dispui de defence suficient, poți încerca să aperi toate satele/valurile.
  2. Dacă nu dispui de suficient defence pentru a respinge armate serioase pe toate satele, poți incerca să omori doar catapultele atacatorului. Să presupunem că atacurile ajung pe satul tau la orele 00:00:01, 00:00:02, 00:00:03 .. ș.a.m.d.. Presupunănd că atacul de curățire ajunge primul (atacul cu multă armată trimisă de atacator pentru a omorâ toată defensiva de pe acel sat), tu va trebui să trimiți trupe cu scop defensiv pe satul atacat care să ajungă la aceași secundă cu atacatorul, adică tot la 00:00:01. Asta s-ar traduce in felul următor: Pentru că primul eveniment trimis serverului a fost atacul (citește explicația despre evenimente) acesta va ajunge primul. Așadar, la ora 00:00:01 prima dată va ajunge atacul de clean urmat de trupele voastre defensive iar apoi la 00:00:02 ș.a.m.d. catapulte ce vor găsi defensiva fiind astfel omorâte.

Cum facem asta?
O variantă simplă ar fi ca trupele defensive sa vină din alt sat. Să presupunem că de la acel sat catre satul atacat trupele tale vor face 10 minute pe drum. Astfel, deschidem un nou tab cu adunarea satului de unde trimitem acele trupe, introducem numărul lor și le trimitem să ajungă exact la 00:00:01 astfel ele evitând clean-ul.

O altă variantă, dacă trupele defensive pe care le ai la dispoziție sunt chiar pe satul atacat este să le trimiti întăriri într-un alt sat și să le chemi înapoi să ajungă exact în aceași secundă cu atacatorul.

Sugestia mea este exersați cât de mult posibil această manevră pentru ca în caz de necesitate să o puteți face ușor. Sunt multe posibilități de a rata, asta însă ține de conexiunea voastră la internet, viteza browserului (Mozilla îmi pare mie ca merge cel mai repede), lag-ul serverului, etc.

ATENȚIE! Jucătorii experimentați vor trimite înantea atacului real fake-uri. Să zicem că ai atacuri la 00:00:01, 00:00:02, 00:00:03, ș.a.m.d.. În unele cazuri, atacatorul va trimite mai întâi fake-uri la la 00:00:01 și 00:00:02 urmând ca abia la 00:00:03 să vină atacul real, astfel omorând toată defensiva intercalată. O soluție ar fi să existe 2 sau chiar 3 intercalări. Prima imediat, a doua după 2-3 valuri iar ultima după 5-6 valuri. Vor exista pierderi și pentru tine dar măcar vei distruge catapultele atacatorului și îți vei salva satul.

Spor la joc!