Vizualizare rezultate sondaj: Cine a postat cel mai bun ghid de dezvoltare?

Votanți
34. Nu poți vota în acest sondaj
  • Tudor_02

26 76,47%
  • razvan21ro

0 0%
  • me vs u

8 23,53%
Sunt arătate rezultatele de la 1 la 9 din 9

Subiect: Ghiduri de dezvoltare: Barbari - cont defensiv

exEchipa Bristena's Avatar
    Data înregistrării
    22.11.2007
    Locație
    Timisoara / Berlin

Implicit Ghiduri de dezvoltare: Barbari - cont defensiv

Aici puteti posta strategiile pentru concursul "Ghiduri de dezvoltare", sectiunea "Barbari - cont defensiv".
    Informatii despre concurs, precum si regulile acestuia le gasiti aici.
    Din iunie 2011, nu mai fac parte din echipa Travian. Va rog sa nu imi trimiteti mesaje private cu intrebari despre joc. Adresati-va membrilor echipei Travian.

Fermier
    Data înregistrării
    13.02.2009

Implicit

cel mai important lucru este activitatea....dak esti activ poti sati consumi resursele si sa trimiti trupele din sat
    al doile lucru este construirea de beciuri si de metereze(barbarii au un avantaj...meterezele sunt cel mai greu de distrus dar din pacate cu cel mai putin bonus defensiv)
    pt un cont defensiv ar trebuii o cazarma cam la lvl 10 pt a face cati mai mult lancieri deoarece sunt ff buni impotriva cavaleriei si sunt ieftini.....ar mai trebuii si un armurier al nivel cat mai mare si upgrade la lancieri.
    si la paladini ar trebuii facut acelasi lucru deoarece sunt si ei buni in aparare(impotriva infanteriei) si ieftini

Data înregistrării
    30.11.2007

Implicit

barbari cont defensiv, e o alegere cam nasoala daca doresti sa fii defensiv te pui dac sau roman.Insa se prea poate daca esti barbar pe la mijlocul severului sa iti schimbi tactica crezand ca nu mai ai timp sa faci o armata ofensiva prea mare ptr ww...

deci daca vrei sa fii barbar si defensiv utie cam ce e de facut.Nu ataca ceilalti barbari din zona. Acesta este mai mult un indrumator, deoarece ghidul de dezvoltare difera la persoane dupa timpul/goldul investit in joc.
    1.Primul sat incepi cu 10 maciucari sa ai ceva forta de atac(ataci doar jucatori inactivi,si de preferat sa eviti dacii si barbari) si sa furi niste resurse, resursele furate investite in prod/h la res si becuri timp maxim 2 saptamani.Faci in jur de 3 beciuri ridici academia faci spionii(inc az ca te va spiona cineva sa nu vada ca nu ai trupe) si ridica lanurile de productie la 5-6, abia apoi incepi sa investesti in aparare si respectiv lancieri.Cuceresti o oaza si tii trupele acolo in caz ca esti atacat.

2.Urmatorul sat ar trebui sa fie lipit sau relativ aproape de celalt sa il poti ajuta cu resurse, pe acesta vei face in schimb paladini. NU AMESTECATI TRUPELE, pe fiecare sat se va dezvolta o unitate si doar aceea va fi upgradata la armurier e mai usor asa.

3.Al 3-lea sat ar trebui sa fie un cropper de 9, nu ii sfatuiesc pe barbarii defensivi sa ia un croper de 15, croperul de 9 e mai usor de dezvoltat.Pe capitala e singurul sat unde poti face ambele tipuri de unitati defensive atat paladini si cat lancieri(armurieri 20)...de acolo va descurcati.Capitala mai poate fii si doar un suport pentru satele celalalte, adica sa tintei trupele acolo.

Cerinta obligatorie:Armata defensiva se face pe un sat dupa ce resursele is la maxim si meterezele la 10 minim
    Sfat:In alegerea capitalei va orientati daca jucati cu gold, daca nu croperul de 9 e perfect iar lanurile pot fi duse pana la 16 fara gold, ma refer la cele de hrana.

Sfat:Inca ceva ca sa rezisti singur defensiv iti trebuie sa fii activ si sa iti faci cativa prieteni in apropiere de preferat 2 barbari ofensivi si un roman, el cu pretro tu cu lancieri ati face o aparare perfecta la inceputul unui server. De preferat sa aplicati intr-o alianta top 20.

Daca nu va descurcati cu barbarii ofensivi din zona va sugerez sa migrati cu satul 2 intr-o zona linistita la departare, cu multe oaze de hrana si cropere.

Cerinta:Eroul ar trebui safie paladin primele puncte repatriate astfel
    level 1-3 puncte regenerare 2 puncte aparare
    level 2- 2 puncte regenerare 3 puncte aparare
    level 3- 2 puncte regenerare 3 puncte aparare
    deja ajungi la 7 puncte aparare e ceva , si 35%regenerare pe zi
    Leve 4- 5 puncte aparare
    level 5- 1 punct regenerare 4 puncte bonus aparare
    De la level 5 in sus te vei orienta spre bonusul aparare, care va fii la 100 de puncte in valoare de 20%, acel 20% va fii pus tutror trupelor tale cand esti atacat

Perspectiva:
    Un cont defensiv ar trebui sa arate asa in functie de cate sate are, eu dau exemplu cu 10 sate.

Capitala sat crop 9- lanuri level 15 , 10k lancieri si 5 k paladini 2k spioni, neaparat in afara de cele de mai jos sa aveti si arhitect level 20 si arena la fel, pentru a ajunge mai repdee la colegii de alianta
    Sat normal- 1100 lancieri 50 spioni-metereze,targ,primarie,vila level 20, 2hambare granare
    Sat normal-600 paladini 50 spioni-metereze,targ,primarie,vila level 20 2hambare granare
    Sat normal-1100 lancieri 50 spioni-metereze,targ,primarie,vila level 20 2hambare granare
    Sat normal-600 paladini 50 spioni-metereze,targ,primarie,vila level 20 2hambare granare
    Croper 9- 1500 paladini 50 spioni-metereze,targ,primarie,vila level 20 2hambare granare
    Sat normal-1100 lancieri 50spioni-metereze,targ,primarie,vila level 20 2hambare granare
    Sat normal-2k paladinii-metereze,targ,primarie,vila level 20 2hambare granare
    Copper 15-suportul unde tineti cei 2k paladini din satul anterior, 4 granare
    Sat normal-1100 lancieri 50 spioni

astfel dupa 10 sate veti avea urmatoarele trupe
    14400 lancieri 9200 paladini, bineneteles toti la lvl 20 la armurier, de preferabil un raport Lancieri 2 Paladini 1
    deoarece paladini au apararea 100 si consuma 2 crop, deci la constumul crop ar fii 1:1

bafta

Indrumare:Nu construiti cladiri care nu isi au rostul pentru un cont defensiv, ma refer la fierarie,atelier.Atentie daca esti jucator defensiv e preferabil sa a populatie mica astfel vei beneficia si de bonusul defensiv de populatie.

II rog pe toti cei care au critici constructive sau cred ca am omis ceva sa nu ezite sa imi atraga atentia

Fermier
    Data înregistrării
    04.10.2008
    Locație
    Valenii de Munte PH

Implicit

ei bn eu joc de cand ma stiu cu barbari mi se potrivesc foarte bn insa pt aparare la barbari e cam greu insa dupa cum se stie uneori cea mai buna aparare este atacul

asa ca eu am o strategie combinata cand joc pt defensva desi cum am scris in partea cealalta ma pricep mai bn la ofensiva insa cand imi trebuie defensiva iata cum fac:

pai incep cu cateva trupe ofensive ca sa ma impun putin si sa pot cerceta cat mai repede lancieri

pai la inceput tot asa o iau usor usor cu cateva trupe de defens in primele zile ca sa ma stie de frica inamici insa dupa aceea cand sunt mai dezvoltat fac pe 3 din 4 sate defensiva cel putin 1000 lancieri pe fiecare sat apoi mai fondez 2 sate astfel incat sa am unde tine trupele prima data maresc lanurile de grau si usor usor incep sa trimit trupele acolo ca sa nu imi ocupe celelalte sat pt ca totusi sa fim seriosi cand ai un sate p la 600 pop nu iti mai vine sa ti defensiva acolo pt ca trebuie sa faci si trupe de ofens mai ales pt ca esti barbar

pe mine cand am probleme ma ajuta dar nu mi se intampla prea des
    STRATEGIE TOT PT CEI CARE JOACA FARA GOLD

Filozof me vs u's Avatar
    Data înregistrării
    14.12.2008
    Locație
    Buzau

Implicit

BARBARI DEFENSIVI! EXISTA SI SUNT "FARA NUMAR" , iata ce trebuie facut:

Daca vreti sa va bazati pe defensiva (nu e timp-> nici resurse) , faceti contul cu >2 zile dupa inceperea serverului.
    Facem misiunile , alegem infrastructura , bagam cazarma si facem cativa maciucari.
    Farmam intens cum se precizeaza in ghidurile ofensive.
    Primul sat nu poate fi defensiv la barbari decat dupa ce ai destui maciucari sa faci lancieri si palas, apoi e usor. Tot consumul de crop sa fie ocupat de paladini , mai ales, pentru a farma cu ei cat de bine se poate!
    Satul 2 cu 5 puturi de lut pentru (doar) lancieri.
    Satul 3 - paladini
    Satul 4 - lancieri
    Satul 5 - capitala crop 15 cu paladini si lancieri
    Restul in combinatia unul lancieri , unul palas .

NOTA : Resursele sa fie lvl maxim , deoarece farmam doar cu paladinii , care nu aduc resurse decat pentru satele de pe care farmam si cu lancierii nu e profitabil farmingul.

Eroul - paladin
    a trecut ceva vreme de cand n-am mai dat pe goarna..

Data înregistrării
    22.11.2007
    Locație
    Timisoara / Berlin

Implicit

Topic redeschis pentru votare. NU se mai posteaza ghiduri de dezvoltare.
    Din iunie 2011, nu mai fac parte din echipa Travian. Va rog sa nu imi trimiteti mesaje private cu intrebari despre joc. Adresati-va membrilor echipei Travian.

grove

Implicit

votez pe primul din aceasta lista

Artizan Guylty's Avatar
    Data înregistrării
    17.10.2008
    Locație
    Constanta

Implicit

si eu tot pe primul :)
    -Domnule capitan, suntem inconjurati de dusmani!
    -Foarte bine soldat. Putem ataca in toate directiile!

-

Data înregistrării
    22.11.2007
    Locație
    Timisoara / Berlin

Implicit

Castigatorul acestui concurs este Tudor_02, pe care il rog sa imi trimita un mesaj privat cu contul si serverul unde doreste sa primeasca premiul (50 gold si contul plus activat pentru o luna).

Subiecte asemănătoare

1. Concurs: Daci - cont defensiv (ghiduri de dezvoltare)
    Postat de Bristena în forumul Arhiva concursuri
    Răspunsuri: 13
    Ultimul mesaj: 01.03.2009, 22:52:43
  2. Ghiduri de dezvoltare: Daci - cont defensiv
    Postat de Bristena în forumul Ghiduri dezvoltare joc
    Răspunsuri: 13
    Ultimul mesaj: 01.03.2009, 22:52:43
  3. Concurs: Barbari - cont defensiv (ghiduri de dezvoltare)
    Răspunsuri: 8
    Ultimul mesaj: 01.03.2009, 22:50:46
  4. Concurs: Romani - cont defensiv (ghiduri de dezvoltare)
    Răspunsuri: 11
    Ultimul mesaj: 01.03.2009, 22:49:57
  5. Ghiduri de dezvoltare: Romani - cont defensiv
    Postat de Bristena în forumul Ghiduri dezvoltare joc
    Răspunsuri: 11
    Ultimul mesaj: 01.03.2009, 22:49:57

Reguli de postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți posta răspunsuri
  • Nu poți posta atașamente
  • Nu-ți poți edita mesajele